Épületenergetika

Vonatkozó rendeletek:

Új épületek:

A 176/2008. (VI. 30.) Kormányrendelet értelmében új épület építésekor 2009. január 1. óta minden esetben kötelező az energetikai tanúsítvány elkészítése. Új épület építése esetén a tanúsítvány elkészíttetéséről az építtető gondoskodik, legkésőbb a használatbavételi engedély kiadását követő 90 napon belül.

Meglévő épületek:

2012.január 1-ét követően meglévő épületek eladásakor és ingatlan egy éven túli bérbeadásakor kötelező az épület energetikai tanúsítvány elkészítése.

Mit mutat meg az épület energetikai tanúsítvány?

A tanúsítvány megmutatja, hogy milyen szintű az adott épület energiahatékonysága.

A tanúsítványban, általános esetben az épület éves energiafogyasztását hasonlítják össze (minden energiafajtát az előállításhoz szükséges primer energia váltószámmal korrigálva) egy ugyanolyan méretű, alakú és rendeltetésű épület energiafogyasztásával, amelyik éppen megfelel a jogszabályban rögzített (aktuális) energetikai követelményeknek.

A skála, vagyis: az energetikai minőségi osztályok a legkedvezőbb “A+” kategóriától a legkedvezőtlenebb “I” kategóriáig terjed. Például: a “C” kategória a mindenkori energetikai követelményszintnek éppen megfelelő épületet vagy lakást jelenti.

Maga a címke tulajdonképpen a háztartási gépek energiafogyasztását jelző címkére hasonlít. Egyébiránt az épület energetikai tanúsítvány bevezetésétől is azt várják (ami a háztartási gépek esetében már úgymond megtörtént), hogy az alacsony energiafogyasztás egyfajta értékké válik, és hogy valamiképp megjelenik majd az ingatlanok árában is.

Az épület energetikai tanúsítványok úgymond legfontosabb része a tanúsító szakember javaslata, amelyben az energiatudatos használatra ad szaktanácsot, valamint egyúttal rámutat az épület, a lakás hőtechnikai, illetve épületgépészeti hiányosságaira, problémáira.

A szakmai javaslatok az épület rendeltetését, műszaki állapotát figyelembe vevő, költséghatékony megoldásokra irányulnak, és mindenkor figyelemmel vannak a reális megvalósíthatóságra is egyaránt.

A szakmai javaslat kitérhet arra, hogy az ajánlott megoldások egyenkénti vagy együttes megvalósítása esetén hogyan változik az adott épület fajlagos primer energiaigénye, illetve ez alapján az épület milyen energetikai minőségi osztályba kerülhet.

A tanúsítvány tartalmazhat további információt a megújuló energia fölhasználás mennyiségére, az ajánlások megvalósításának a lehetséges lépéseire vonatkozóan, továbbá tájékoztatást az esetleges támogatási és finanszírozási programokról.

Mit jelentenek az energetikai kategóriák?

  • A+  < 55 % Fokozottan energiatakarékos
  • A  56-75 % Energiatakarékos
  • B   76-95 % Követelménynél jobb
  • C  96-100 % Követelménynek megfelelő
  • D  101-120 %  Követelményt megközelítő
  • E  121-150 %  Átlagosnál jobb
  • F  151-190 %   Átlagos
  • G  191-250 %  Átlagost megközelítő
  • H  251-340 % Gyenge
  • I    41 % <  Rossz